نمد و گیلانس پرداختکاری

انواع فرچه کنفی ساب پولیش
انواع فرچه کنفی ساب پولیش

مطالبی که در این صفحه معرفی لوازم پرداختکاری خواهید خواند

نمد و گیلانس پرداختکاری

در این مقاله قصد داریم در خصوص این که گیلانس چیست، تعریف آن، فرچه گیلانس، انواع گیلانس پرداختکاری و ویژگی های هریک و همچنین قیمت آن مطالب سودمندی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. لطفا تا پایان ما را همراهی کنید.

گیلانس چیست؟

پرداختکاری که به صورت عمومی با عنوان پولیش نیز به کار می رود، به مجموعه اقداماتی می گویند که در نهایت و در مرحله پایانی در فرآیند تولید یک قطعه انجام می شود. قطعات مختلف با ابزار و پولیش های متفاوتی پرداختکاری می شوند. فلزات که از مهم ترین مواد اولیه در تولید قطعات صنعتی هستند برای پرداختکاری و داشتن سطح صیقلی نیاز به ابزاری دارند که سختی لازم را داشته باشد و بتواند ناصافی ها و برجستگی های موجود بر روی سطح فلز را از بین ببرد و در نهایت یک سطح صاف و صیقلی را به وجود بیاورد.

نمد و گیلانس پرداختکاری، ابزاری است که به این منظور تولید می شود و با استفاده از آن سطح فلزات به میزان مورد نیاز بر حسب کاربرد، صیقلی می شود و آماده به کار رفتن در انواع صنایع می شود.

از آن جایی که فلز و صنعت دو عضو جدایی ناپذیر هستند و یکی بدون دیگری بی مفهوم است، برای مورد استفاده قرار گرفتن قطعات فلزی تولید شده در صنعت، به دستگاهی قوی برای جلا کاری و پرداخت فلزات نیاز داریم، تا بتوانند ضایعات ایجاد شده بر روی فلزات را از بین ببرند و سطح فلزات را براق و درخشنده کنند. این پرداختکاری به منظور بالا بردن مقاومت فلز در برابر عوامل تهدید کننده نظیر: سایش، مواد شیمیایی، کنترل اصطکاک و… انجام می گیرد. در واقع باید بر روی تمامی قطعات فلزی مرحله نمد و پرداختکاری با گیلانس انجام شود تا در نهایت قطعه ی تولید شده کارایی و کیفیت مناسبی برای استفاده در بخش های مختلف صنعت داشته باشد.

نمد و گیلانس پرداختکاری
نمد و گیلانس پرداختکاری

گیلانس پرداختکاری از مهم ترین وسیله های مورد استفاده در صنعت است که به کمک آن می توان سطح فلزات را به خوبی پرداختکاری نمود و جلوه ی مورد نیاز را به فلزات بخشید. گیلانس ها با توجه به ساختاری که دارند دارای کاربرد های گوناگون نیز هستند.

انواع گیلانس:

گیلانس ها با توجه به جنسی که دارند در انوع نخی، پشمی، هزارلا، ارتشی و تلفیقی تولید می شوند. گیلانس نخی یا همان جین بیشترین کاربرد را در صنعت دارد. علاوه بر دسته بندی گیلانس ها بر اساس جنس الیافی که از آن ساخته شده اند می توان آن ها را بر اساس اندازه نیز طبقه بندی کرد که طبقه بندی براساس این معیار، گیلانس ها را در بازه ی بین 5 تا 60 سانتی متر طبقه بندی می کند.

دسته بندی دیگری برای نمد و گیلانس پرداختکاری وجود دارد که آن ها را بر اساس تعداد لایه های به کار رفته در ساختار آن طبقه بندی می کند و بر این اساس به انواع: هزارلا، هزارلا قرمز، آبی، هزارلا سفید و هزارلا زرد تقسیم می کند.

نام گذاری گیلانس ها بر اساس رنگ در واقع نشان دهنده ی ساختار فنی و مواد به کار رفته در ساختار آن ها است. از جمله مزیت های طبقه بندی گیلانس ها بر اساس رنگ می توان به سهولت در امر خرید توسط مشتریان اشاره کرد که هر مشتری بر اساس نیاز خود اقدام به خرید گیلانس مورد نظر با رنگ مشخص می کند و در واقع با این نوع طبقه بندی درصد خطا در خرید به پایین ترین میزان خود می رسد.

فرچه گیلانس سفید و جین

این نوع فرچه که به نام فرچه نمد نیز معروف است، از پرکاربردترین انواع گیلانس های موجود در صنعت است. بعد از این نوع گیلانس، گیلانس جین دارای بیشترین کاربرد در صنعت است که از جمله دلایل پر مصرف بودن این نوع گیلانس ها می توان به مقرون به صرفه بودن آن اشاره کرد. گیلانس جین از تکه های لی با ابعاد مختلف و همچنین پارچه برزنت تولید می شود و از جمله کاربرد های اصلی آن جلا دادن فلزات و سطوحی است که جنس سنگی دارند.

گیلانس کتان
گیلانس کتان
گیلانس کتان:

این نوع گیلانس که از لایه های کتان با ابعاد و تعداد لایه های مختلف تولید می شود، کیفیت بسیار بالاتری از گیلانس های جین دارد. این نوع گیلانس ها برای پرداخت فلزاتی که سختی زیادی دارند مانند: استیل استفاده می شود.

کاربردهای گیلانس:

اگر بخواهیم به کاربرد های گیلانس اشاره کنیم، می توانیم بگوییم که صنعت قطعه سازی تا حد بسیار زیادی به گیلانس وابسته است و بدون وجود نمد و گیلانس پرداختکاری نمی توان قطعه های مورد نظر را با کیفیت خوب تولید نمود. گیلانس در پرداخت کاری فلزاتی نظیر برنج، آهن و استیل کاربرد های فراوانی دارد. اما اگر بخواهیم کاربردهای این ابزار را بدانیم می توانیم بر اساس گیلانس های پرداختکاری موجود این کاربرد ها را نیز برشماریم.

 • گیلانس نخی جین: این نوع گیلانی ها متفاوت از گیلانس های هزارلا هستند. گیلانس های جین از بافت متراکم با فاصله های زیاد تشکیل می شوند. تعداد لایه های این گیلانس در اندازه های مشخصی است و در بازه ی بین 21 الی 22 عدد قرار دارد.
 • یکی از نکاتی که در هنگام تهیه گیلانس های نخی جین باید به آن توجه داشته باشید استفاده از پارچه های یک دست است. در غیر این صورت و در صورتی که از پارچه های یکدست استفاده نشود ممکن در اواسط کار، گیلانس دچار ریزش الیاف شود و کیفیت پرداختکاری را پایین بیاورد. همچنین استفاده از پارچه نو نیز یکی دیگر از ویژگی های یک گیلانس نخی جین مرغوب است.از کاربرد های این نوع گیلانس، پرداختکاری و جلا بخشیدن به سطوح فلزی است.
 • گیلانس هزارلا: از این نوع گیلانس برای ایجاد خط بر روی استیل استفاده می کنند و جنس بسیار خشن و زبری دارد. ساختار گیلانس هزارلا به گونه ای است که از پارچه های آبی، سفید و قرمز رنگ تولید می شود. برای پرداخت کاری لایه های میانی قطعات فلزی از این نوع گیلانس استفاده می کنند.
 • گیلانس پشمی: از گیلانس پشمی برای پرداخت فلزات با ارزشی نظیر طلا استفاده می کنند. نوع دیگری از گیلانس های پشمی وجود دارد که به آن گیلانس پشمی انگشتی می گویند و از آن جهت پرداخت کاری انواع فلزات به وسیله دریل استفاده می کنند.
 • هزارلا زرد: از این نوع گیلانس برای پرداختکاری فلزاتی استفاده می کنند که دارای سطوحی با سختی متوسط است. زیرا گیلاس زرد خود دارای سختی متوسط بوده و برای پرداخت کاری فلزات با سختی بالا گزینه ی مناسبی نیست.
 • هزارلا سفید: این نوع گیلاس برای پرداخت کاری در آخرین مرحله مورد استفاده قرار می گیرد و دارای سطح نرمی است.
 • هزارلا قرمز: از گیلانس قرمز جهت پرداختکاری فلزاتی استفاده می کنند که دارای سختی زیادی نباشد زیرا سختی خود گیلانس قرمز در اندازه ی متوسط است. سختی این گیلانس کاملا در حد میانه و پنجاه درصد است به همین دلیل این گیلانس می تواند در موارد بسیاری جایگزین گیلانس کنفی یا جین شود و برای کارهای سبک و یا نیمه سنگین مورد استفاده قرار بگیرد.
 • گیلانس هزارلا آبی: این گیلانس برای پرداخت کاری فلزات با سختی بالا مناسب است زیرا ساختار گیلانس آبی به گونه ای است که سختی مورد نظر برای صیقلی کردن فلزات سخت را فراهم می کند. از جمله فلزاتی که به وسیله این گیلانس پرداختکاری می شوند می توان فلزاتی نظیر: برنج، استیل، برنز و چدن را نام برد.

  گیلانس پرداختکاری
  گیلانس پرداختکاری

نکته:

از نمد و گیلانس های پرداخت کاری که که دارای سایز بالاتر از 40 هستند برای کارهایی استفاده می کنند که زمان اهمیت داشته و جهت صرفه جویی در زمان از گیلانس های سایز بالا استفاده می کنند. علاوه بر صرفه جویی در زمان ضایعات کمتری نیز در اثر پرداختکاری با گیلانس های سایز 40 به بالا، تولید می شود که در نهایت به نفع تولید کننده خواهد شد و با پایین آمدن هزینه ی تمام شده، قیمت تعیین شده برای مصرف کننده نیز پایین خواهد آمد و مصرف کننده نیز منتفع خواهد شد.

فرچه گیلانس:

گیلانس در واقع نوعی فرچه از جنس نمد است و دارای چندین لایه ی تشکیل دهنده است. در هنگام تولید گیلانس این لایه های نمد را به یکدیگر، به کمک دوخت متصل می کنند تا مناسب جهت انجام پولیش کاری شود. فرچه گیلانس نام های دیگری نظیر: گیلانس پرداختکاری، نمد پرداختکاری و…. نیز دارد.

گیلانس کاری:

در این بخش از مقاله قصد داریم در خصوص گیلانس کاری اطلاعاتی را به شما عزیزان ارائه کنیم.

 • مرحله اول: در اولین مرحله لازم است که یک یا چندین گیلانس را، با توجه به کارکردی که مد نظر داریم، به وسیله ی یک میخ به یکدیگر متصل کنیم.
 • مرحله دوم: در مرحله بعدی در نقطه میانی گیلانی ها یک دایره ایجاد می کنیم
 • مرحله سوم: پس از آماده شدن گیلانس مورد نظر آن را به دستگاه پرداختکاری متصل می کنیم
 • مرحله چهارم: در این مرحله ضایعات روی فلزات را به خوبی از روی آن ها پاک می کنیم.
 • مرحله پنجم: به وسیله ی گیلانس سطح فلز را به خوبی پرداختکاری و براق می کنیم.

پولیش کاری با گیلانس هزارلا:

گیلانس هزارلا یکی از مرغوب ترین انواع گیلاس ها می باشد. زیرا با ایجاد خلا در بین پارچه ها باعث می شود عمل گیلانس کاری با بالاترین کیفیت ممکن انجام شود. برخی از انواع گیلانس های هزارلا وارداتی هستند ولی وارد کردن آن به کشور هزینه های فراوانی دارد. امروزه بسیاری از کارخانجات تولید کننده قطعات صنعتی، گیلانس های هزار لا را با کیفیتی قابل قبول تولید می کنند. استفاده از گیلانس های هزار لای تولید داخل باعث می شود که در نهایت هزینه ی تولید کننده و به تبع آن هزینه ی مصرف کننده نیز کاهش پیدا کند.

از عواملی که منجر می شود گیلانس هزارلای تولیدی دارای کیفیت مرغوبی باشد استفاده از فناوری های به روز، دقت در امر تولید، استفاده از پارچه های مرغوب و یکدست و همچنین انجام عمل لایه برداری متناسب با استاندارد های موجود است.

گیلانس های هزار لا با تعداد متفاوت سوراخ های مرکزی و همچنین در قطر های متفاوتی نیز قابل تولید هستند که بر حسب نیاز می توانید اقدام به خرید آن ها کنید.

قیمت گیلانس پرداختکاری:

همانند بسیاری از قطعاتی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند قیمت نمد و گیلانس پرداختکاری نیز تحت تاثیر عوامل متعددی است. از جمله عواملی که قیمت گیلانس پرداختکاری و واکس پرداختکاری را تحت تاثیر قرار می دهد می توان به : جنس مواد اولیه به کار رفته در ساختار گیلانس، اندازه گیلانس، و همچنین میزان مواد اولیه به کار رفته در ساختار آن اشاره کرد.

تمامی عوامل نامبرده به تنهایی قادرند قیمت گیلانس پرداختکاری را تحت تاثیر قرار دهند. همچنین میزان عرضه و تقاضا نیز عاملی است که قیمت تمامی قطعات را دستخوش تغییرات قرار می دهد و گیلانس های پرداختکاری نیز از این قاعده مستثنی نیستند. در هنگام خرید گیلانس ها به معیار های تاثیر گذار بر روی قیمت، که به آن اشاره کردیم، به خوبی توجه کنید تا بتوانید بهترین گیلانس پرداختکاری که متناسب با نیاز شما باشد را خریداری کرده و در نهایت قطعات با کیفیتی را به تولید برسانید.

لازم به ذکر است که انتخاب گیلانس اشتباه برای پرداخت کاری قطعه مورد نظر بسیار می تواند بر روی هزینه های تمام شده ی تولید قطعات صنعتی تاثیر منفی بگذارد و هزینه ی های تولید را بالا ببرد.

از دیگر عواملی که بر روی قیمت گیلانس تاثیر بسزایی دارد جنس پارچه ی به کار رفته و میزان مرغوبیت پارچه است. همانطور که اشاره کردیم استفاده از پارچه های نو و یکدست می تواند تا حد زیادی عمل پرداختکاری را دستخوش تغییرات کند. پس در صورتی که تمایل به خرید گیلانس در هر نوعی دارید بررسی پارچه مورد استفاده قرار گرفته و همچنین ابعاد پارچه و میزان مستهلک بودن پارچه را نیز به دقت مورد بررسی قرار دهید.

سخن پایانی:

در این مقاله به معرفی و بررسی انواع گیلانس و کاربرد آن در صنایعی که اقدام به تولید قطعات فلزی می کنند، پرداختیم. همچنین ویژگی های فرچه گیلانس ، واکس استیل،واکس پولیش و هر یک از انواع گیلانس و موارد مصرف آن ها و عوامل موثر بر قیمت گیلانس های پرداخت کاری را نیز به تفصیل شرح دادیم. امید است با دانستن این نکات بتوانید بهترین و مرغوبترین نوع گیلاس را که متناسب با فلز مورد نظر شما است را از فروشگاه ساب پولیش که تولید کننده انواع گیلانس پرداختکاری میباشد تهیه نموده و از کیفیت آن راضی باشید.

مطالب مهم لوازم پرداختکاری ساب پولیش

نویسنده: مدیریت ساب پولیش

اشتراک گذاری

شما هم می‌توانید در مورد مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظر، از طریق دکمه افزودن دیدگاه جدید اقدام نمایید.

مدیر سایت

1401-04-29

آیا این نظر به شما کمکی کرد؟

لطفا برای خرید انواع واکس پرداخت کاری،دستگاه پرداختکاری موشکی تک فاز،دستگاه پرداختکاری سه فاز،گیلانس پرداختکاری،چسب نمد،فرچه کنفی،غلتک و دیگر لوازم پرداختکاری با مشاورین ساب پولیش در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *