پرداختکاری چیست

پرداختکاری چیست
پرداختکاری چیست

مطالبی که در این صفحه معرفی لوازم پرداختکاری خواهید خواند

پرداختکاری چیست

شاید بارها و بارها نام پرداختکاری را شنیده باشید و کنجکاو باشید تا بدانید پرداختکاری چیست. پرداختکاری که نام دیگر آن پولیش می باشد، در قطعات صنعتی بسیار کاربرد دارد. منظور از پرداخت کاری چیست ایجاد تغییراتی از جمله: صاف و براق کردن در رویه مواد تولید شده در کارخانه ها و کارگاه ها است. یا به عبارت دیگر پرداختکاری مشکلاتی نظیر: اضافات و برآمدگی های قطعات را بر طرف می سازد. پرداختکاری علاوه بر ایجاد تغییراتی، می تواند به ظاهر مواد تولید شده را بهبود ببخشد. همچنین دستگاه پرداختکاری از مناسب ترین روش های نابود کردن ضایعاتی است، که در اثر برش به وجود می آیند.

از مهم ترین مراحل تولید صنایع صنعتی پرداختکاری می باشد، که به کیفیت سطحی محصول مرتبط است. از موارد پر مصرف پرداختکاری می توان به: افزایش میزان مقاومت شیمیایی، اشاره کرد. در پرداختکاری سعی می شود تا ویژگی های بیشتری به محصول اضافه کند و معایب آنها را برطرف کند. اکنون که با مفهوم پرداختکاری چیست آشنا شده اید، ما همراه باشید تا از اطلاعات مفید دیگری در رابطه با چیستی پرداختکاری بهره مند شوید.

انواع لوازم پرداختکاری
انواع لوازم پرداختکاری

انواع پرداختکاری چیست

بعد از اینکه با مطلب پرداختکاری چیست، آشنا شدید، قصد داریم شما را با انواع پرداخت کاری رو به رو کنیم. پرداختکاری از انواع متفاوتی برخوردار است، که در بخش زیر چند نمونه از آنها را ذکر می کنیم.

 • پرداختکاری استیل
 • پرداختکاری آلومینیوم
 • پرداختکاری آهن
 • پرداختکاری مس
 • پرداختکاری نقره
 • پرداختکاری برنج

هر کدام از مواردی که در بالا نام بردیم به لوازمی برای کار کردن نیاز دارند. مخصوصا پرداخت کاری استیل که در بخش بعد لوازم پرداخت کاری استیل را مشخص می سازیم.

 لوازم پرداخت کاری استیل یا لوازم پولیش کاری استیل

بعد از بخش پرداخت کاری چیست و انواع پرداخت کاری نوبت به قسمت لوازم پرداخت کاری استیل یا لوازم پولیش کاری استیل می رسد. شما نه تنها در پرداختکاری بلکه برای انجام هر کاری نیازمند یک سری وسایل و تجهیزات برای انجام آن کار هستید، بنابراین پرداختکاری از این قاعده مستثنی نیست و مانند همه ی کسب و کار های دیگر به لوازم و تجهیزاتی برای شروع به کار نیاز دارد. از لوازم پرداختکاری استیل می توان، انواع سنباده های پرداختکاری، پودر سمباده، نمدهای پرداختکاری، پوشش های رنگی سمباده ای، انواع گیلانس ها و واکس پرداختکاری و دستگاه پرداختکاری فلزات و… اشاره کرد، که هر کدام از آنها در نوبه ی خود تاثیر گذار بر روی قطعات صنعتی هستند.

همانگونه که در بالا گفته شد، پرداختکاری فلزات انواع گوناگونی دارد، مانند: پرداخت کاری آهن، پرداخت کاری مس، پرداخت کاری نقره و… که پرداخت کاری استیل یکی از آنها می باشد. پرداختکاری برای انجام بر روی فلزات استیل نیازمند لوازمی می باشد، که به اصطلاح به آن لوازم پرداختکاری استیل یا لوازم پولیش کاری استیل می گویند. در ادامه به توصیف برخی از این وسایل و تجهیزات می پردازیم.

 • سنباده های پرداختکاری:

سنباده پرداخت کاری به نوعی از کاغذ با درجه سختی بالایی گفته می شود، که خاصیت هایی همچون: ساییدگی داشته و موجب خوردگی چوب و فلزات می شوند. از پر مصرف ترین سنباده های پرداختکاری می توان: سنباده رولی، سنباده دیسکی و سنباده نواری را نام برد. هر کدام از سنباده های پرداخت کاری با توجه به ویژگی هایی که دارند، در موارد متفاوت مورد استفاده قرار گرفته و برخی از آنها به دستگاه های مخصوصی نیاز دارند و برخی دیگر قابلیت مصرف به شکل دستی را نیز دارند. سنباده های پرداخت کاری بر اساس کاربرد هایشان دسته بندی می شوند.

 • پودر سنباده:

برخلاف سنباده ای که در بالا ویژگی های آن را ذکر کردیم، پودر سمباده مانند نامش به شکل پودری بوده و انواع بسیاری دارد. پودر سنباده با همین نام در بازار ها معروف و شناخته شده است. سنباده های پودری به دلیل سایش و خورندگی بسیار، کاربرد منحصر به فردی در پرداختکاری دارند. مصرف پودر سنباده در فعالیت های صنعتی متفاوت بوده و با توجه به نیاز آنها مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا برخی از کارخانه یا کارگاه ها از پودر سنباده برای آبکاری فلزات استفاده می کنند و همچنین این پودر امکان قرار دادن فلزات آبکاری شده را در درون حوضچه های مخصوص را به آنها می دهد یا از دیگر موارد مصرف پودر سنباده دستگاه هایی هستند، که پود سنباده را با فشار های زیادی به سوی فلزات پرتاب می کنند. به این ترتیب سرعت و کیفیت کار پرداختکاری به طور شگفت انگیزی افزایش پیدا می کند.

 • نمد پرداختکاری:

نمد پرداختکاری در ایران نیز به نام های دیگری شناخته می شود که شامل: نمد ترک یا نمد ترکی میشود. نمد پرداختکاری از جمله وسایلی است، که قبل از مرحله آبکاری برای صیقل کاری فلزات و فینیشینگ مورد استفاده واقع می شود. اغلب سایز بندی در نمد پرداختکاری بر اساس کاربرد های متفاوت آن انجام می شود و به مردم عرضه می گردد. در کشور ایران نمد پرداختکاری در سایز مخصوص (250 در 60) تولید می شود. برای انجام پرداختکاری نیاز ویژه ای به نمد پرداختکاری داریم و تاکنون چیزی نتوانسته جایگزین این نمد ها برای پرداختکاران بشود.

از کاربرد های نمد پرداختکاری می توان به: پرداختکاری قالب، لوستر، فلزات، آلومینیوم، برنز، استیل و برنج اشاره کرد. نحوه ی استفاده از نمد پرداختکاری به این گونه است، که ابتدا چسب نمد گلدیس بر روی رویه (سطح) نمد پرداختکاری قرار گرفته، سپس از پودر سنباده بر روی نمد پرداخت کاری استفاده می شود. زمانی که نمد پرداختکاری به طور کامل خشک شد، کار پرداخت کاری بر روی فلزات آغاز می شود. از ویژگی های معروف نمد پرداخت کاری میتوان مقاومت بالا در برابر عوامل فیزیکی و عمر طولانی آن را مثال زد.

قیمت لوازم پرداختکاری
قیمت لوازم پرداختکاری

قیمت نمد پرداختکاری بسته به نوع تولید آن دارد. معمولا نمد پرداختکاری در کشور های ترکیه، آلمان، چین و ایران تولید می شود بنابراین قیمت نمد پرداختکاری با هم گوناگون می باشد. قیمت نمد پرداختکاری که در کشور ترکیه تولید می شود، نسبت به نمد پرداختکاری های دیگر گران تر بوده و همین باعث شده تا اکثر مردم برای رفع نیاز های خود از نمد پرداختکاری کار کرده استفاده کنند؛ زیرا قیمت مناسبی دارند. نمد پرداختکاری کار کرده از سایز های کوچک و سبک تر برخوردار هستند. پس با توجه به این مطالب قیمت نمد پرداختکاری با توجه به نوع انتخاب نمد پرداختکاری مشخص می شود.

 • پوشش های رنگی سنباده ای:

پوشش های رنگی سنباده ای به صورت پودری می باشند اما بین آنها و پودر های سنباده ای تفاوت هایی نظیر خصوصیات ظاهری بیشتری وجود دارد. پوشش های رنگی از جنس سنباده به جز اینکه در پرداختکاری کاربرد دارند، تاثیر بسزایی در فعالیت های رنگ آمیزی دارند. پوشش های رنگی سنباده ای به وسیله دستگاه های پرتاب کننده ویژه ای مورد استفاده واقع می شوند. شکل کار با این دستگاه ها و پوشش های رنگی سنباده ای بدون پیچیدگی می باشد و به راحتی قابل انجام شدن است. پوشش های رنگی سنباده ای از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه برای فعالان صنعتی می باشد؛ زیرا فروش آنها به صورت عمده ای می باشد. برای اینکه بتوانید بهترین پوشش های رنگی سنباده ای را خریداری کنید، لازم است در خرید به نکاتی مثل: رنگ، نوع کاربرد و درجه سختی بسیار دقت کنید و فریب کلاهبرداران را نخورید. از مهم ترین کاربرد های پوشش های رنگی سنباده ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مورد استفاده در ساخت وسایل آشپزی مانند: کارد، قاشق و چنگال
 2. مورد استفاده در فعالیت هایی مانند: نساجی و بافت فرش
 3. مورد استفاده در انجام عملیاتی مانند: آبکاری یا روکش سطحی قطعات
 4. مورد استفاده در کارخانه های تولیدی مانند: بلور و چینی
 5. مورد استفاده در انجام پرداختکاری مانند: قطعات فولادی ضد زنگ یا قطعاتی که از فولاد تهیه شده باشند
 6. مورد استفاده در صیقل دادن بخش های متفاوت خودرو مانند: رینگ، اتصالات و قطعات موتور خودرو
 • انواع گیلانس ها یا فرچه پرداختکاری

شاید برای شما جالب باشد تا بدانید گیلانس ها یا همان به اصطلاح فرچه پرداختکاری خیلی شبیه به نمد های پرداخت کاری هستند اما بر خلاف شباهتشان گیلانس ها روی سطح نمد قرار گرفته و نقش مکملی دارند. تولید گیلانس ها در اندازه ها و جنس های متفاوتی می باشد و از جمله مواردی هستند که توانایی تاثیرگذاری زیادی بر روی میزان سختی گیلانس ها را دارند. این گیلانس ها به دلیل اینکه دارای رنگ های مختلفی هستند، این امکان را برای مصرف کنندگان فراهم می کنند، تا از طریق رنگ هایشان آنها را از هم جدا کرده و تشخیص دهند. در واقع گیلانس ها (فرچه پرداختکاری) از نظر رنگ ها به چهار دسته تقسیم می شوند:

 1. گیلانس سفید:

گیلانس های سفید زیر مجموعه ی گیلانس های نرم هستند و خصوصیت بارز آنها کم بودن قدرت سایش است. همه ی اینها موجب شده است تا در مراحل آخر پرداختکاری از گیلانس سفید استفاده کنند.

 1. گیلاس زرد:

بر خلاف گیلانس سفید، گیلانس زرد سخت و ساینده هستند. از گیلانس زرد برای قطعاتی که از مقاومت بالایی در برابر سایش برخوردار هستند، استفاده می کنند.

 1. گیلانس قرمز:

 اگر بخواهیم میزان سایش را در سه رده ی کم ، زیاد و متوسط در نظر بگیریم، گیلانس قرمز در حد وسط، یعنی در رده ی متوسط قرار دارد، که صیقلی دادن از وظایف اصلی گیلانس قرمز به شمار می رود.

 1. گیلاس آبی:

گیلاس آبی را میتوان از سخت ترین وساده ترین گیلاس ها به حساب آورد. کاربرد های گیلاس آبی معمولا در فلزات به برطرف سازی انواع نواقص و خط و خطوط قطعات خلاصه می شود.

واکس پرداخت کاری استیل را می توان از جمله مهمترین ابزار های پرداخت کاری نام برد. واکس پرداخت کاری استیل کاربرد های زیادی در پرداخت کاری و صیقلی دادن انواع فلزات مثل استیل دارد. واکس پرداخت کاری استیل در رنگ های مختلفی تولید می شوند که یکی از راه های شناخت انواع و ویژگی های، واکس های پرداخت کاری می باشد.

انواع واکس پرداختکاری
انواع واکس پرداختکاری

انواع واکس پرداختکاری:

 1. واکس هایی به رنگ سبز و آبی که در سطح قطعات فلزی مورد استفاده قرار می گیرند.
 2. واکس هایی به رنگ قرمز و مشکی که قابلیت استفاده در نمد کاری را دارند.
 3. واکس قوطی که کارایی بسیاری در چوب و سنگ و در نهایت بخش زیری برنج دارد.
 • دستگاه پرداختکاری فلزات

امروزه اکثر کالا ها از جنس فلزات می باشد زیرا فلزات بر خلاف جنس های دیگر دارای عمر طولانی است، که از سخت ترین عنصر هایی است که در طبیعت وجود دارد. دستگاه پرداختکاری فلزات، به دلیل برخورداری از فناوری بالا مراحل پرداخت کاری را معین می سازد. شکل ظاهری دستگاه پرداختکاری فلزات به صورت ثابت بوده و همچنین اندازه ی بزرگی دارند. دستگاه پرداختکاری فلزات مورد استفاده در انواع کارخانه ها و کارگاه ها واقع می شود. خروجی که از این دستگاه ها بیرون می آید به دلیل ثابت بودن دستگاه از کیفیت بالایی برخوردار است.

روش های انجام پرداخت کاری یا پولیش کاری

پولیش کاری قطعات استیل به روش های متفاوتی انجام می شود. از قدیمی ترین روش های انجام پولیش کاری استیل که اصطلاح های بسیاری مانند: لپینگ، هونینگ و سنگ زنی دارد را می توان نام برد. امروزه پیشرفت فناوری و تکنولوژی باعث شده تا روش های قدیمی کم کم از میدان خارج شوند. از دیگر دلایلی که باعث برکناری این روش ها شده است، به این خاطر است، که در پولیش کاری استیل از ابزار های جامدی شکل و سخت تر و محکم تری استفاده می شود ولی در روش های قدیمی این محدودیت ها وجود دارد. همچنین روش های قدیمی پولیش کاری استیل کاربرد مفیدی در قطعه های پیچیده از جهت شکل و ظاهر ندارد. امروزه طریقه ی استفاده از پولیش کاری فلزات به این شکل است، که به وسیله ی سمباده، ضایعات و زبری رویه قطعه را از بین می برند.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا تمامی سوال هایی که ممکن است با دیدن جمله پرداختکاری چیست در ذهن شما شکل بگیرد و ویژگی ها و مشخصات آنها را به طور دقیق و فشرده به شما برسانیم و شما را از این اطلاعات بهره مند سازیم. یک پیشنهادی که ما به شما داریم، این است، که اگر قصد انجام پرداختکاری را دارید، بهتر است ابتدا در بخش بالا قسمت پرداختکاری چیست را به دقت مطالعه کنید و با خصوصیات و کاربرد های هر یک از آنها خیلی دقیق و واضح آشنا شوید، سپس زمانی که مفهوم پرداختکاری چیست برای شما شناخته شد، به کار خود بپردازید.

مطالب مهم لوازم پرداختکاری ساب پولیش

نویسنده: مدیریت ساب پولیشفروش لوازم پرداختکاری

اشتراک گذاری

شما هم می‌توانید در مورد مطلب نظر بدهید.

برای ثبت نظر، از طریق دکمه افزودن دیدگاه جدید اقدام نمایید.

مدیر سایت

1401-04-29

آیا این نظر به شما کمکی کرد؟

لطفا برای خرید انواع واکس پرداخت کاری،دستگاه پرداختکاری موشکی تک فاز،دستگاه پرداختکاری سه فاز،گیلانس پرداختکاری،چسب نمد،فرچه کنفی،غلتک و دیگر لوازم پرداختکاری با مشاورین ساب پولیش در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *