تفاوت دستگاه فرز و پولیش چیست؟

تفاوت دستگاه فرز و پولیش چیست؟
تفاوت دستگاه فرز و پولیش چیست؟

مطالبی که در این صفحه معرفی لوازم پرداختکاری خواهید خواند

تفاوت دستگاه فرز و پولیش چیست؟

دستگاههای پولیش و فرز، دو نمونه از ابزارآلات و لوازم پرداختکاری با بیشترین کاربردها در صنایع هستند. البته، همچنان برخی از افراد فعال در حوزه صنعت تصور می‌کنند که این دو دستگاه، یکی هستند و از عملکرد و تفاوت‌های آن‌ها آگاهی ندارند.

تفاوت‌های دستگاه‌های پولیش و فرز را نوع کاربردهایشان مشخص می‌کند. این دو دستگاه در صنعت کاربردهای مجذایی دارند. اطلاع از کاربردها و نحوه‌ عملکردشان می‌تواند به همه افراد در شناخت این دو ابزار کمک کند. در ایران و جهان، شرکت‌های متعددی این ابزارها را تولید می‌کنند. به همین دلیل، شما می‌توانید این تجهیزات را با برندهای متفاوتی تهیه کنید.

پودر سنباده و چسب مناسب آن+(معرفی انواع٫مزایا و کاربرد)
پودر سنباده و چسب مناسب آن+(معرفی انواع٫مزایا و کاربرد)

دستگاه فرز

یک دستگاه فرز ابزاری است که برای برش دادن سطوح مختلف استفاده می‌شود. بنابراین، این دستگاه نوعی ماشین تراش‌دهنده به حساب می‌آید. به عنوان مثال از فرز برای برش زدن سطوح چوبی استفاده شده که کاربردهای دیگری مانند برش دادن سطوح آهنی، کاشی و سرامیک را نیز می‌توان انجام دهد.

البته، این دستگاه در برخی موارد می‌تواند وظایفی مانند صیقل دادن سطوح و عملیات پلیسه‌گیری را نیز انجام دهد. این تجهیزات براساس نیاز و در نمونه‌های مختلف تولید و دسته‌بندی می‌شوند. به عنوان مثال، دستگاه‌ فرز باتوجه به نوع سطح، سرعت و توان، می‌توانند به انواع مینی فرز، فرزهای مینیاتوری و غیره تقسیم ‌شوند. درکل، با وجود تنوع بالای این‌گونه محصولات، هر یک از فرزها کاربردهای مخصوص به خود را دارند.

در کاربردهای دیگر، از این دستگاه برای انجام کارها روی چوب مانند منبت‌کاری، حکاکی، فرم‌دهی یا تراشکاری نیز استفاده می‌شود. البته، لبه‌گیری، صاف کردن سطوح و از بین بردن زنگ هم از دیگر کاربردهای این دستگاه است. این دستگاه کاربردهای دیگری هم دارد. از این دستگاه را در کاشت ناخن، ایجاد شیار و تیزکردن انواع مواد استفاده می‌شود.

نمد ترک پرداختکاری
نمد ترک پرداختکاری

دستگاه پولیش

دستگاه پولیش که به آن دستگاه پولیش‌کاری و پولیشر نیز می‌گویند، از جمله ابزارآلات برقی است که در اغلب صنایع، مصارف گسترده‌ای دارند. کاربرد عمده این دستگاه جلا دهی انواع سطوح و صیقل دادن کف‌پوش‌های مختلف با درجه حساسیت‌های متفاوت است. شما با استفاده از لوازم پرداختکاری ساب پولیش، می‌توانید هر نوع مشکلات مربوط به رنگ یا سوختگی‌های انواع سطوح را رفع کنید.

همان‌گونه که اطلاع دارید، اغلب سطوح خصوصا بدنه خودرو، بعد‌ از گذشت مدتی کدر یا مات می‌شوند. همچنین، ممکن است روی این سطوح خط‌وخش‌هایی نیز ایجاد شود. در این موارد باید از دستگاه پولیش استفاده نمود تا بتوان سطوح موردنظر را براق، درخشان و تمیز کرد. این دستگاه از قطعاتی مانند برس، مخزن آب و دسته قابل تنظیم تشکیل شده است.

بنابراین، می‌توان عنوان کرد که دستگاه لوازم پرداخت کاری ساب پولیش، یکی از دستگاه‌های بسیار کاربردی در زمینه نظافت سطوح موردنظر است. این تجهیزات باتوجه به نیاز، در انواع مختلفی تولید می‌شوند. یک دستگاه پولیش را می‌توان براساس قدرت به انواع تک دیسک یا برونشیر تقسیم‌بندی نمود.

از دستگاه تک دیسک می‌توان به همراه واکس پرداخت و پولیش برای انجام مواردی مانند جلا دادن انواع سطوح استفاده کرد. ولی، یک دستگاه برونشیر، برای ترمیم‌های عمیق‌ سطوح کاربرد دارد. این دسته‌بندی به این دلیل است که برای برخی سطوح به قدرت و سرعت بالا نیاز است.

تفاوت دستگاه فرز و پولیش

همان‌گونه که در بالا گفته شد، دستگاه‌های فرز و پولیش، هر دو از ابزارهای پرکاربرد در صنایع مختلف هستند. هر یک، وظایف و کاربردهای خاص را دارند. هر دو دستگاه پس از گذشت مدتی نیاز به تعویض صفحه خود دارند. موارد زیر تفاوت‌های بین دستگاه‌های فرز و پولیش را عنوان می‌کنند:

عملکرد

از یک دستگاه فرز اغلب برای کاربردهایی مانند برش دادن قطعاتی مانند انواع فلزات، چوب، سنگ و سرامیک استفاده می‌شود. این دستگاه می‌تواند با استفاده از صفحات برشی مختلف، انواع قطعات را برش‌کاری و فرم‌دهی کند. همچنین، در مواردی مانند تراش‌کاری، منبت‌کاری و حکاکی نیز کاربرد دارد.

در مقابل، دستگاه پرداختکاری موشکی ساب پولیش برای تمیزکردن و صیقل‌دادن یک سطح به‌کار می‌رود. این دستگاه با صفحات پولیشینگ یا پد‌های متنوع، سطوح مختلف را صاف و درخشان خواهد کرد.

کارایی

یک دستگاه فرز کاربردهای گسترده‌تری در مقایسه با دستگاه پولیش دارد. این دستگاه می‌تواند برش را روی انواع سطوح انجام دهد. همچنین، به دلیل قابلیت تعویض صفحه و تنظیم سرعت، در برخی از موارد به عنوان یک دستگاه چند منظوره استفاده ‌شود.

درمقابل، از یک دستگاه و واکس پرداختکاری ساب پولیش اغلب برای درخشان کردن و تمیزکاری سطوح استفاده شده که کارایی محدودتری دارد. این دستگاه روی سطوح بدون نیاز به برش دادن یا فرم‌دهی، کار خود را انجام می‌دهد.

امکان تبدیل شدن

گاهی اوقات می‌توان ازیک دستگاه فرز با انجام تغییرات، به عنوان دستگاه پولیش استفاده نمود. البته، تبدیل کامل به دستگاه پولیش امکان‌پذیر نیست. ولی به دلیل کاربردهای محدودتر، امکان تبدیل دستگاه پولیش به دستگاه فرز وجود ندارد. یعنی، انتخاب بین این دو دستگاه به نیازها و اهداف بستگی دارد.

تفاوت‌های ظاهری دستگاه پولیش و فرز

از لحاظ ظاهری، دستگاه‌های پولیش و فرز شبیه به یکدیگر هستند. اما در جزئیات و قطعات تفاوت‌هایی وجود دارد. دلیل این تفاوت‌ها موارد زیر هستند:

قطعات متفاوت

یک دستگاه پولیش دارای صفحات پولیشینگ، پد‌های مخصوص و واکس آبی استیل برای تمیز کاری و صیقل کردن سطوح است. ولی دستگاه‌های فرز با ابزارهای برشی مختلف، می‌توانند وظایفی مانند برش‌کاری، تراش‌کاری و حکاکی را نجام دهند.

ساختار دستگاه

دستگاه پولیش یک موتور و یک صفحه چرخان مانند گیلانس دارد که ابزار پولیش به آن‌ها متصل می‌شود. این در حالی است که یک دستگاه فرز از سیستم چرخشی و ابزارهای برشی بهره برده که به شکل متغیر قابل تنظیم است.

قابلیت‌ها

یکی از تفاوت‌های بین این دو دستگاه در این است که دستگاه پولیش، تنظیمات کم‌تری دارد و روی تمیز نمودن انواع سطوح تمرکز می‌کند. ولی یک دستگاه فرز تنظیمات بیشتری دارد که شامل تغییر سرعت چرخش و نوع ابزارهای برشی است.

سخن پایانی

درکل، از پولیش و واکس سبز پرداختکاری برای مصارفی مانند صیقلی و جلادادن به انواع سطوح فلزی و چوبی استفاده می‌شود. دستگاه‌های پولیش‌کاری انواع مختلفی دارد که مشابه دستگاه فرز است، ولی کارایی متفاوتی خواهند داشت. آگاهی از معایب و مزایای این دستگاه‌ها و تفاوت آن‌ها، خرید شما را آسان‌تر خواهد کرد‌. بنابراین، توصیه می‌شود در زمان انتخاب، تفاوت بین این دو دستگاه، نیازها و اهداف خود را در نظر بگیرید.

اشتراک گذاری