اسکاج صنعتی چیست؟+مهمترین ویژگی اسکاج چه مواردی میباشد؟

 اسکاج صنعتی چیست؟+مهمترین ویژگی اسکاج چه مواردی میباشد؟
 اسکاج صنعتی چیست؟+مهمترین ویژگی اسکاج چه مواردی میباشد؟

مطالبی که در این صفحه معرفی لوازم پرداختکاری خواهید خواند

 اسکاج صنعتی چیست؟+مهمترین ویژگی اسکاج چه مواردی میباشد؟

امروزه در اکثر صنایع وجود اسکاج صنعتی از واجبات است. یکی از لوازم پرداختکاری ساب پولیش که برای صاف کردن سطوح به کار می‌رود اسکاج است. این اسکاج از سیم‌ها و نخ‌های به هم تنیده‌ای ساخته شده است. از این محصول به طور معمول برای از بین بردن براده‌های روی سطوح آهنی استفاده می‌شود. به طور کلی این ابزار در صنایع گوناگون برای صیقل دادن سطوح آهنی، فلزی و چوبی استفاده می‌شود. در ادامه مقاله با مفهوم اسکاج صنعتی و مهمترین ویژگی‌های این محصول و انواع آن آشنا خواهیم شد.

 اسکاج صنعتی چیست؟+مهمترین ویژگی اسکاج چه مواردی میباشد؟
اسکاج صنعتی چیست؟+مهمترین ویژگی اسکاج چه مواردی میباشد؟

انواع اسکاج صنعتی از نظر شکل

اسکاج صنعتی یا اسکاج پرداختکاری یکی از مهمترین لوازم پرداخت کاری ساب پولیش محسوب می‌شود. تمام لوازم دستگاه پرداختکاری موشکی ساب پولیش بخصوص اسکاج صنعتی نقش صیقل کردن محصولات را بر عهده دارند. از این محصول برای پولیش کردن انواع فلزات، استیل، چدن، آلومینیوم و…استفاده می‌کنند. اسکاج صنعتی در دو نوع دانه‌های ساینده اکسید زیر و دانه‌های ساینده اکسید نرم هستند که هر کدام برای می‌توانند سطوح مختلف را مورد سایش قرار دهند. اسکاج پرداختکاری را در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شود .اسکاج‌های صنعتی از نظر شکل متنوع هستند که در ادامه به بررسی هر یک پرداخته ایم.

اسکاج رولی: اسکاج رولی عرض ۱۱ و طول ده سانتی متری دارند که در صنایع مختلف کاربرد دارند. کاربران با توجه به نیاز خود و در ابعاد مختلف سفارش دهند.

اسکاج شید: این نوع اسکاج‌ها به شکل مربعی یا مستطیلی هستند و اندازه‌های مختلفی دارند. از این نوع محصول به صورت دستی یا به کمک ماشین آلات  پرداختکاری استفاده می‌شود.

اسکاج جامبو رول: اسکاج جامبو رول دارای شکل‌ها و ابعاد مختلفی است که معمولا ابعاد این نوع اسکاج از پنج متر است. بیشترین کاربرد این نوع اسکاج‌ها در آبکاری و پرداختکاری لوسترها است که به شکل دیسک‌های دایره‌ای برش می‌دهند و در سطوح مختلف از آن استفاده می‌کنند.

 اسکاج صنعتی از نظر زبری

اسکاج های صنعتی برای کارهای پرداختکاری سه مدل هستند که این مدل ها به شرح زیر هستند.

اسکاج متوسط زبر: این نوع اسکاج برای پرداختکاری و مات کردن قطعات مختلف بهترین نوع اسکاج است.

اسکاج زبر: اسکاج زبر در صنایع جوشکاری، بیشتر کاربرد دارند و برای تمیز کردن سطوح استفاده می‌شوند.

اسکاج نرم: اسکاج نرم از ذرات ساینده سیلیکونی تشکیل شده‌اند و چون ذرات ریزی دارند در مرحله آخر پرداختکاری بکار می‌رود. از این نوع اسکاج در پرداختکاری آینه و شمعدان و لوسترها و همچنین در کارگاه‌های نقاشی و صافکاری به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت و انعطاف بالا کاربرد دارند.

کاربردهای اسکاج صنعتی

اسکاج صنعتی تشکیل شده از پره‌های اسکاج و یک بوش از جنس چوب است. اسکاج صنعتی قطر و ارتفاع متفاوتی دارد و برای پرداختکاری یا مات کردن انواع سطوح مثل استیل، برنج، چدن و آلومینیوم و…. استفاده می‌شوند. همچنین از این ابزار برای تولید و طراحی انواع ماشین آلات و قطعات هم کاربرد دارند.  مهمترین کاربرد این اسکاج برای یک دست کردن سطوح مختلف است. معمولا برای اینکه سطوح مختلف به صورت یکدست و براق باشند از واکس پرداختکاری که شامل واکس آبی استیل و واکس سبز پرداختکاری هستند، استفاده می‌کنند.

اسکاچ سنباده ای
اسکاچ سنباده ای

ویژگی‌های اسکاج صنعتی

در اسکاج صنعتی از دو نوع ذرات ساینده استفاده می‌شود. هر کدام از این ذرات خصوصیات و ویژگی‌های خاص خود را دارند. این ذرات باربرداری سریعی دارند و سطوح را شفاف و یکنواخت می‌کنند. ذرات سیلیکونی به دلیل اینکه مقاومت بالایی دارند طول عمر بیشتری هم دارند. روی سطوح خاص باربرداری بهتری انجام می‌دهند و طی انجام پرداختکاری هیچ تغییر رنگی روی سطوح مختلف ایجاد نمی‌شود.

گرید اسکاج صنعتی

منظور از گرید اسکاج صنعتی همان ذرات ساینده‌ای است که در ساختار آن استفاده می‌شود. هر چه عدد ذرات ساینده پایین‌تر باشد، سطح ساینده بالاتر است و زبری بیشتری دارد. به عنوان مثال گرید ۵۰ از گرید ۲۰۰ بالاتر است. به طور کلی هر چه ذرات ساینده کوچکتر باشند می‌توان برای سطوح سخت‌تر استفاده کرد و کیفیت پرداختکاری هم افزایش می‌یابد.

هدف از خرید اسکاج صنعتی

پرداختکاری و فرم‌دهی سطوح مختلف، یکی از مراحل اصلی کار پرداختکاری است. برای انجام این کار روش‌های مختلفی وجود دارد. شما باید از سمباده یا اسکاج‌های بزرگ و زبر برای صیقلی کردن سطوح استفاده کرد. علاوه براسکاج‌های پرداختکاری لوازم دیگری مثل واکس پرداختکاری ساب پولیش و صابون پولیش و…مورد نیاز است. اسکاج‌های صنعتی از آن دسته لوازم مورد نیاز پرداختکاری است که در مرحله آخر فرم‌دهی سطوح بکار می‌رود.  بدین منظور که شما بعد از برطرف کردن خطوط و ناهمواری‌ها، برای جلا دادن و درخشندگی بیشتر محصول از این ابزار استفاده می‌کنید. نکته‌ی مهمی که باید توجه داشته باشید اینکه شما هر چند از سمباده‌های با کیفیت استفاده کنید و دقت زیادی در انجام این کار داشته باشید بدون استفاده از اسکاج صنعتی نتیجه کار امکان‌پذیر نیست. دانه‌های بسیار زبری در سطح این ابزار وجود دارد که باعث می‌شود خطوط اضافی روی سطوح فلزی، پلاستیک و استیل و….را از بین ببرد. بنابراین نسبت به اهمیت اسکاج صنعتی در انجام پرداختکاری غافل نشوید.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت اسکاج صنعتی

قیمت اسکاج صنعتی تحت تاثیر عوامل مختلفی است. همانطور که ذکر شد اسکاج صنعتی انواع مختلفی دارد که هر کدام ویژگی و کاربردهای منحصری دارد به همین دلیل ممکن است هر کدام قیمت متفاوتی داشته باشد. مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت اسکاج صنعتی عبارتند از:

  • متراژ
  • گرید
  • نوع
  • شکل
  • جنس
  • ابعاد
  • کیفیت
  • و رنگ اسکاج

بنابراین هنگام خرید اسکاج صنعتی باید به سایت یا فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید تا بتوانید با کیفیت‌ترین محصول و با قیمت مناسب خریداری کنید.

سخن پایانی

اسکاج صنعتی کاربرد وسیعی در صنایع مختلف دارد. این ابزار مدل‌های مختلفی دارد که برای صاف کردن سطوح فلزی، آلومینیم، استیل و…. استفاده می‌شوند. اسکاج‌ها از نظر سطح زبری انواع مختلفی دارند که کاربرد هر کدام هم متفاوت است‌. بیشتر اسکاج‌ها به صورت ورقی هستند که بصورت متری به بازار عرضه می‌شوند. عمده کار این ابزار برای تمیزکاری، رفع زنگ‌زدگی، لکه‌گیری و افزایش میزان درخشندگی سطوح مختلف است. این محصول به صورت زبر، نرم و متوسط و به شکل رول، شید و جامبو رول به بازار عرضه می‌شود. برای افزایش درخشندگی سطوح بعد از پرداختکاری با اسکاج از واکس پرداخت و پولیش استفاده می‌کنند.

 

اشتراک گذاری